Știri 11 aprilie 2025
Biserica Ortodoxă îl cinsteşte astăzi pe Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului.
S-a născut în anul 1787 în Bucureşti şi a fost botezat cu numele Constantin.
În anul 1807, tânărul Constantin Antonescu a intrat frate la Mănăstirea Cernica.
Un an mai târziu a fost tuns în monahism sub numele de Calinic, iar după o lună a fost hirotonit ierodiacon la Biserica “Sfântul Nicolae” de la Cernica.
În anul 1813, a fost hirotonit preot împotriva voinţei sale şi a devenit duhovnicul şi marele eclesiarh al Mănăstirii Cernica, iar în anul 1850, domnitorul Barbu Ştirbei l-a convins să accepte scaunul episcopiei Râmnicului.
S-a mutat la Domnul pe 11 aprilie 1868 și este primul sfânt canonizat în Biserica Ortodoxă Română.
Îps Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va fi prezent astăzi, de la ora 16.00, la Concertul prepascal „În vremea aceea…”.
Acesta se va desfășura la Casa de Cultură din Mangalia.
Evenimentul va fi susținut de către ansamblul artistic format din Corala bărbătească „Armonia” și soliști ai Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța.
Tot astăzi, de la ora 18.00, ierarhul Tomisului va oficia Taina Sfântului Maslu la biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Mangalia.
Constănțenii sunt invitați la conferința cu tema “Armonie sau zgomot?”.
Evenimentul se va desfășura mâine, de la ora 16.00, la Casa de Cultură din Constanța.
Invitați vor fi pr. Ioan Istrati, Cristian Iordache, Cezar Alexa, Delia Rus și Constantin Răileanu.
Conferința va fi urmată, de la ora 19.00, de un concert susținut de interpreta Ana Nuță și Corul Maicilor de la Mănăstirea Paltin.
Evenimentele se desfășoară cu binecuvântarea IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, și au ca scop strângerea de fonduri pentru producția filmului “Sounds of Byzantium”.
ANM a emis o informare meteorologică de precipitații mixte și intensificări ale vântului pentru toată țara.
Aceasta este valabilă până mâine dimineață, la ora 6.00.
În intervalul menționat temporar vor fi precipitații.
La munte vor predomina ninsorile, în nord, centru și est vor fi precipitații mixte, iar în rest mai ales ploi.
Temporar, vântul va avea intensificări, cu viteze în general de 45…55 km/h în cea mai mare parte a țării.
Ministerul Afacerilor Externe a propus pentru alegerile prezidențiale un număr mai mare de secții de votare în străinătate, decât la scrutinele de anul trecut, cu 15 în plus.
Astfel, ar urma să fie disponibile 965 de astfel de secții în afara țării, cele mai multe în statele unde trăiesc cei mai mulți români din diaspora- Italia, Spania, Marea Britanie, Franța și Republica Moldova.
Față de alegerile din 2024, 29 de secții au fost relocate, fie ca urmare a consultărilor cu reprezentanții comunităților de cetățeni români, fie pentru o mai bună acoperire a unor zone pentru a facilita accesul la vot.
Parlamentarii vor să modifice Legea construcțiilor, după scandalul imobiliar Nordis.
Astfel, fiecare apartament va primi un număr cadastral încă din faza de construcţie.
În plus, notarii vor fi obligaţi să înscrie în cartea funciară interdicţia de vânzare chiar din momentul în care se încheie promisiunea de vânzare-cumpărare.
Scopul modificărilor vizează evitarea situațiilor generate de scandalul imobiliar Nordis, când același apartament a fost promis de mai multe ori către diferiți cumpărători.
România se află pe primul loc în Uniunea Europeană, cu cei mai ieftini carburanți.
În ultimele 30 de zile, preţul mediu pentru un litru de benzină – s-a diminuat cu 1,4%, iar în cazul motorinei scăderea este 2,5%.
Scăderea semnificativă a preţului la petrol, pe pieţele internaţionale, a determinat ieftinirea la pompă a carburanților.