Stiri 23 septembrie 2020

Serviciul de Evidenţă a Persoanelor Constanţa are program prelungit in zilele de 26 si 27 septembrie.

Seniorii constănţeni sunt premiați la domiciliu.

Preţul gazelor nu va creşte în această iarnă.

Masca, alimentaţia sănătoasă şi gândirea pozitivă ne ajuta in lupta cu coronavirusul.

Secţia Neonatologie a Spitalului Judetean Constanta a fost renovată.

Nucile consumate de două sau mai multe ori pe săptămână scad riscul de deces cardiovascular.

Continue reading

Stiri 22 septembrie 2020

Biserica Ortodoxă Română cinsteşte astăzi pe Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Brazi, mitropolitul Moldovei.

Parohia „Sfântul Vasile cel Mare” din Constanța organizeaza o colecta de rechizite „Daruri mici din suflet mare!”

Astăzi este Ziua mersului fără mașini.

Astăzi are loc echinocţiul şi începutul toamnei astronomice.

PEDITEL, serviciul medical gratuit destinat copiilor devine hub integrat de telemedicină pediatrică.

OMS a aprobat testarea unor produse africane bazate pe ierburi medicinale în tratarea noului coronavirus.

Continue reading

Stiri 21 septembrie 2020

Biserica Ortodoxă Română îl cinsteşte mâine pe Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Brazi, mitropolitul Moldovei.

Parohia „Sfântul Vasile cel Mare” din Constanța organizeaza o colecta de rechizite „Daruri mici din suflet mare!”

O persoană poate vota chiar dacă sistemul arată că a mai votat o dată.

Campania „Orașe Curate” ajunge la Constanța.

 Cercetătorii din Craiova au realizat un material din care se pot face oase artificiale.

Somnul în timpul zilei este benefic pentru sănătate.

Continue reading

Stiri 19 septembrie 2020

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va oficia astazi Acatistul Învierii Domnului la mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Gheorghițeni, comuna Dorna Arini, de la ora 23.00.

Parohia „Sfântul Vasile cel Mare”din Constanța organizeaza o colecta de rechizite „Daruri mici din suflet mare!”

Direcțiile de Sănătate Publică au primit prima tranşă de vaccin antigripal.

Ministrul de interne, Marcel Vela, a anunţat înfiinţarea Direcţiei pentru Siguranţa Şcolară în cadrul Poliţiei Române.

Maşinile vor putea fi înmatriculate mai uşor din 22 septembrie.

Certificatele de stare civilă vor putea fi emise online.

Bulevardul Tomis va deveni cu sens unic din 1 octombrie.

O nouă parcare cu peste 470 de locuri este amenajată pe strada Tulcei.

Țara Piticilor din Parcul Tăbăcăriei îşi redeschide porţile incepand de astazi.

Continue reading

Stiri 18 septembrie 2020

Parohia „Sfântul Vasile cel Mare”din Constanța organizeaza o colecta de rechizite „Daruri mici din suflet mare!”

Angajatorii primesc 2500 de lei de la stat, pentru fiecare salariat care lucrează în regim de telemuncă.

Cod galben de vânt puternic în Dobrogea!

Efectele consumului zilnic de aspirină nu sunt benefice.

O specie invaziva va fi eliminata din Munţii Măcinului.

Călătoriile cu autobuzele CT BUS vor putea fi achitate printr-un card contactless.

Continue reading

Stiri 17 septembrie 2020

A fost prelungit termenul de înscriere la votul prin corespondență pentru diaspora.

Certificatele de stare civilă vor putea fi emise online.

Leul românesc a implinit 185 de ani.

Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti pledează pentru reducerea taxei de şcolarizare în condiţiile învăţământului online.

Alegătorii cu febră de peste 37,3 grade vor vota într-o cabină specială.

Maşinile vor putea fi înmatriculate mai uşor din 22 septembrie.

Autobuzele etajate vor circula doar în week-end.

400 de panouri luminoase vor fi montate în staţiile de autobuz din Constanţa.

Locurile de joacă sunt dezinfectate saptamanal.

Țara Piticilor din Parcul Tăbăcărie îşi redeschide porţile pe 19 septembrie.

 

Continue reading

Stiri 16 septembrie 2020

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va asista astazi, 16 septembrie, de la ora 23.00, la Sfânta Liturghie oficiată la mănăstirea „Sf. Ev. Matei și Sf. Dionisie Erhan” din localitatea Mircea Vodă (ieșirea spre Cernavodă), care își cinstește unul dintre ocrotitori, pe Sfântul Ierarh Dionisie Erhan, Episcopul Cetății Albe – Ismail (17 septembrie).

Starea de alertă a fost prelungită în România.

România este ţara europeană cu cei mai mulţi proprietari de locuinţe.

Un miliard de euro, bani europeni sunt oferiti sub formă de ajutoare.

Direcțiile de Sănătate Publică au primit prima tranşă de vaccin antigripal.

A început programul „Casa eficientă energetic”.

O nouă parcare cu peste 470 de locuri este amenajată pe strada Tulcei.

Colegiul Universității „Ovidius“ va fi inaugurat astazi.

Spectacolele se reiau în teatrele din țară.

Continue reading