Știri 6 aprilie 2020
Consiliul Consultativ al Cultelor îndeamnă la rugăciune, solidaritate și responsabilitate.
ANM a emis o atenționare cod galben de intensificări ale vântului pentru Dobrogea.
CT BUS lansează campania “Sănătoși Împreună”.
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a precizat că situația la Constanța nu este atât de gravă și a subliniat că nu se pune problema ca orașul sau județul să intre în carantină.
36% dintre elevii din România spun că școlile lor nu țin cursuri online, iar acolo unde se fac astfel de ore prezența este în general mică.
Premierul Ludovic Orban a declarat că nu au existat discuții pe tema introducerii şomajului tehnic pentru cadrele didactice.
Ministrul Economiei dă asigurări că din 15 aprilie, oamenii vor găsi în magazine suficiente măști de protecție, fabricate în România.
Românii și-au schimbat obiceiurile de zi cu zi, în proporție de 98%, ca răspuns la epidemia de coronavirus.
Trei unități sanitare vor primi aparatură medicală cumpărată de Administrația Porturilor Maritime Constanța.
Salariaţii afectaţi de reducerea sau întreruperea activităţii în perioada stării de urgenţă vor beneficia de o indemnizaţie de 75% din salariul de bază.
