Știri 9 august 2021

Îps Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va sluji în această seară la biserica Buna-Vestire din Constanța.
Ierarhul nostru va oficia slujba Paraclisului Maicii Domnului, de la ora 19.00.
Dupa slujba, Arhiepiscopul Tomisului va sfinți icoanele pictate de către copii la Atelierul de pictat icoane pe sticla, numit Icoana – fereastră către Dumnezeu, care s-a desfășurat în perioada 1-9 august.

ANM a emis o atenționare cod galben de disconfort termic ridicat pentru sudul și sud-estul țării.
Aceasta este valabila până miercuri.
Indicele temperatură-umezeală va depăși pe arii extinse pragul critic de 80 de unități, iar temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 34 și 38 de grade.
Pe alocuri temperaturile minime nu vor coborî sub 20 de grade.

Agenţia Europeană a Medicamentului şi OMS nu susţin administrarea celei de a treia doze de vaccin anti-covid.
Acestea spun că nu există suficiente date care să recomande administrarea unei noi doze de ser.
Totuşi doua state din Uniunea Europeană, Franţa şi Germania, vor începe în septembrie injectarea persoanelor cu risc crescut.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii încurajează statele bogate să ofere surplusul de vaccin celor mai sărace pentru a creşte imunizarea la nivel global.

Clienții care nu plătesc facturile la energie electrică și la gaze naturale vor putea fi din nou debranșați.
Guvernul a renunțat la măsura de protecție acordată consumatorilor, pe durata stării de alertă, după ce numărul restanțierilor s-a dublat în decurs de un an, iar valoarea sumelor neîncasate a atins nivelul record de 250 de milioane de lei.

Peste 200.000 de oameni au protestat ieri în mai multe oraşe din Franţa faţă de paşaportul sanitar.
În pofida protestelor, de luni, cei care vor să meargă în cafenele şi baruri sau care vor să călătorească cu avionul şi cu trenul pe distanţe lungi trebuie să aibă cu ei un paşaport sanitar.
Documentul este cerut deja, de mai bine de două săptămâni, pentru accesul în muzee, cinematografe şi teatre.
De asemenea, vaccinarea împotriva infectării cu coronavirus devine obligatorie pentru angajaţii din domeniul sanitar.
Şi în Italia au fost manifestaţii împotriva paşaportului sanitar, cerut la intrarea în cinematografe, muzee, săli de sport sau în interiorul restaurantelor.

Guvernul vrea să dubleze numărul străinilor care pot primi drept de lucru în România.
Un proiect inițiat de Ministerul Muncii prevede creșterea plafonului de la 25 de mii la 50 de mii de persoane.
Patronii care nu găsesc forță de muncă în țară vor putea să aducă lucrători din afara spațiului comunitar, peste limitele stabilite inițial pentru acest an.
Specialiștii în resurse umane susțin că patronii preferă angajații străini pentru loialitate, capacitatea mare de muncă, dar și pentru că aceștia nu fac grevă.
Anul trecut, a existat un contingent de 30 de mii de lucrători străini și s-au eliberat peste 27 de mii de avize de angajare.

Noua listă a statelor cu risc epidemiologic a intrat în vigoare.
Multe dintre destinaţiile preferate de români au intrat pe lista roşie, ca urmare a creşterii incidenţei.
În această situaţie sunt, printre altele, Spania, Franţa, Tunisia, Portugalia, Malta, Grecia sau Maldive.
Persoanele care sosesc în România din state aflate în zona roşie nu intră în carantină dacă sunt vaccinate.

Știri 6 august 2021

Biserica Ortodoxă prăznuieşte astăzi Schimbarea la Faţă a Domnului nostru Iisus Hristos.
Sărbătoarea face parte din rândul praznicelor Împărăteşti ce sunt închinate Domnului Nostru Iisus Hristos şi ne aduce aminte de momentul în care Mântuitorul Şi-a schimbat în mod minunat chipul feţei Sale, pe muntele Taborului, în prezenţa a trei dintre ucenicii Săi, Petru, Ioan şi Iacov.
Datele istorice spun că această sărbătoare are ca origine momentul sfinţirii unei biserici zidite de Sfânta împărăteasă Elena, pe muntele Taborului, în secolul 4.
Atestarea documentară a sărbătorii apare în prima jumătate a secolului 5, în cadrul unor cuvântări festive ale Patriarhului Proclu al Constantinopolului, patriarhului Chiril al Alexandriei sau papei Leon cel Mare.
În secolul 8, odată cu generalizarea acestui Praznic Sfântul Andrei Criteanul a compus o predică pentru Schimbarea la Faţă, iar Sfinţii Ioan Damaschinul şi Cosma de MAIUMA au compus imne religioase în cinstea sărbătorii.
În această zi, conform canonului 28 al Sinodului Trulan din 692 există obiceiul ca în biserici să se aducă spre binecuvântare prinoase din struguri, ca simbol al mulţumirii către Dumnezeu pentru roadele toamnei care se apropie.
Pentru bucuria acestei sărbători, Biserica a rânduit astăzi dezlegare la pește, întrucât ne aflăm în Postul Adormirii Maicii Domnului.

Biserica Ortodoxă Română o va cinsti mâine pe Sfânta Cuvioasa Teodora de la Sihla.
Cu acest prilej, de la ora 7.30, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va săvârși slujba de călugărie și Sfânta Liturghie la mănăstirea Crucea din județul Constanța, care își va cinsti ocrotitoarea.
Seara, de la ora 22.00, ierarhul nostru va oficia Acatistul Învierii Domnului și Acatistul Sfintei Teodora de la Sihla, la Catedrala arhiepiscopală.
Duminică, Arhiepiscopul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie la biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena din Medgidia, de la ora 7.30.

Așezământul destinat copiilor abandonați și mamelor aflate în dificultate, din Techirghiol, va fi inaugurat astăzi.
Slujba de sfinţire a aşezământului social cu hramul „Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare” va fi oficiată de către Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, de la ora 18:00.
Construcţia a început în 2015, iar lucrările au fost executate cu ajutorul oamenilor care au oferit sponsorizări şi donaţii, până în prezent fiind cheltuiţi peste 420.000 de euro.
Inițiatorul și coordonatorul proiectului este Părintele Claudiu Banu, preot paroh la Biserica „Sfântul Mina” din parcul Tabacariei.

Constănțenii sunt invitați la un concert de pricesne închinate Maicii Domnului.
Acesta va fi susținut de Arhid. Ionuț Boanches și baritonul Alexandru Chiriac, acompaniați la pian de Diac. Valentin Vadanoiu.
Evenimentul se va desfășura duminică, de la ora 20.00, la biserica Sfântul Haralambie din Constanța, zona Boema.

Elevii cu contraindicaţii la vaccin, certificate medicale sau comorbidităţi vor face cursuri online, după începerea anului şcolar 2021-2022.
Anunțul a fost făcut de ministrul Educaţiei.
El s-a declarat optimist că şcoala va începe cu prezenţă fizică la 13 septembrie, având în vedere că în unităţile de învăţământ se vor respecta în continuare regulile sanitare şi pentru că profesorii sunt cei mai mulţi vaccinaţi din toate categoriile socio-profesionale.

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a precizat că admiterea la liceu nu se va schimba anul viitor.
De schimbări la admitere va putea fi vorba doar din 2023.
Potrivit acestuia, singura schimbare de anul viitor va consta în corectarea informatizată a lucrărilor de la Evaluarea naţională.

Ministerele Sănătății, al Finanțelor și al Dezvoltării vor primi cei mai mulți bani la rectificarea bugetară de la jumătatea acestei luni.
Ministerul Muncii va pierde cele mai multe fonduri, potrivit unui document în lucru al executivului.
Premierul Florin Cîţu a declarat ieri că nu va da bani în plus miniştrilor care au avut o execuţie bugetară slabă în primele şase luni ale anului.