“Dileme ale Mileniului III” – Ilie, în contextul demonismului actual
Invitat: Ierom. Sofian Costea.
Realizator: Pr. Valentin Berechet
Așezământul destinat copiilor abandonați și a mamelor aflate în dificultate, din Techirghiol, va fi inaugurat vineri.
Slujba de sfinţire a aşezământului social cu hramul „Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare” va fi oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, de la ora 18:00.
Construcţia a început în 2015, iar lucrările au fost executate cu ajutorul oamenilor care au oferit sponsorizări şi donaţii, până în prezent fiind cheltuiţi peste 420.000 de euro.
Inițiatorul și coordonatorul proiectului este Părintele Banu Claudiu, preot paroh la Biserica „Sfântul Mina” din parcul Tabacariei.
ANM a emis o atenționare cod galben de caniculă și disconfort termic pentru sud-estul tarii, valabila astăzi.
Valul de căldură va persista în regiunile sudice și estice, iar indicele temperatură – umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime se vor situa în general între 34 și 37 de grade, iar noaptea, local, temperaturile nu vor coborî sub 20 de grade.
Noi reglementări de acordare a concediilor medicale au intrat ieri în vigoare, pentru fiecare episod de boală obişnuită.
Vor fi eliberate în cel puţin două etape, în vederea recuperării capacităţii de muncă a persoanei asigurate şi reinserţiei socio-profesionale, anunță CNAS.
Astfel, a fost introdus un nou mecanism care prevede evaluarea stării de sănătate şi monitorizarea pacienţilor de către medicii curanţi prin întocmirea unui plan de urmărire a evoluţiei.
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copiilor cu afecţiuni grave în vârstă de până la 18 ani, nu până la 16 ani, cum a fost reglementat până la această dată.
Trei mii de cazuri de cancer pulmonar au rămas nediagnosticate, anul trecut, din cauza pandemiei.
Medicii internează tot mai mulți bolnavi cu cancer la plămâni în stadii terminale.
Potrivit acestora, întârzierea unei intervenții chirurgicale chiar și cu câteva luni are implicații importante asupra ratei de supraviețuire.
Specialiștii spun că fumatul, chiar și cel pasiv, cauzează peste 80 la sută dintre cazurile de cancer pulmonar.
Grecia a intrat pe lista roşie a statelor cu risc epidemiologic ridicat.
Persoanele care sosesc în România din statele aflate în zona roşie nu intră în carantină dacă sunt vaccinate.
În urma creşterii cazurilor de COVID-19, au intrat în zona galbenă mai multe ţări, între care Franţa, Belgia, Israelul şi Statele Unite.
CNAS a lansat Ghidul asiguratului.
Acesta ajută publicul să înţeleagă modul de funcţionare al sistemului și a fost postat pe site-ul www.cnas.ro.
Ghidul cuprinde informaţii despre calitatea de asigurat, modalităţile de accesare a serviciilor pe fiecare domeniu de asistenţă medicală precum şi drepturile şi obligaţiile asiguratului, conform reglementărilor în vigoare la nivelul lunii iulie 2021.
Astăzi se împlinesc 14 ani de la trecerea la cele veşnice a fericitului întru adormire Patriarh Teoctist.
Cel de-al cincilea patriarh al Bisericii Ortodoxe Române a adormit întru Domnul în ziua de 30 iulie 2007 la Spitalul Fundeni din Capitală, la vârsta de 92 de ani.
Preafericitul Teoctist fost patriarh al Bisericii Ortodoxe Române între anii 1986-2007.
Astăzi este “Ziua Internaţională a Prieteniei”.
Inițiativa a fost adoptată oficial de ONU în anul 2011 şi promovează prietenia între oameni indiferent de rasă, culoarea pielii sau religie.
Această zi este un bun prilej pentru recunoaşterea relevanţei şi importanţei prieteniei, ca un sentiment nobil şi valoros în viata fiinţei umane.
Icoana Maicii Domnului Pantanassa va sosi la biserica Sfântul Haralambie din Constanța, zona Boema.
Aceasta va fi adusa duminică, la ora 17.00, de la parohia Brateiu, județul Sibiu și este cunoscuta ca vindecătoare de cancer și ajutătoare în dobândirea de prunci.
Icoana Maicii Domnului Pantanassa va rămâne spre închinare la biserica Sfântul Haralambie timp de o săptămână.
Constănțenii sunt așteptați să doneze sânge.
Persoanele sănătoase care vor sa doneze dar nu o pot face în timpul săptămânii, pot veni mâine, între orele 8.30 – 13.00, la sediul CRTS din strada Nicolae Iorga nr. 85.
Este nevoie de donatori din toate grupele de sânge.
Autorităţile pregătesc un proiect de lege pentru siguranța rutieră a bicicliștilor și a celor care folosesc trotinete electrice.
Astfel, şoferii vor fi obligaţi să păstreze o distanţă mai mare atunci când depăşesc vehicule pe două roţi.
Cei de pe trotinete electrice vor coborî şi vor merge pe jos atunci când schimbă direcţia de mers.
Proiectul de lege urmează să fie gata până în toamna acestui an.
Țigările electronice reprezintă un pericol uriaş pentru sănătate.
Este ultimul avertisment al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii.
În lume, 1 din 5 tineri spune că a încercat ţigările electronice înaintea celor clasice.
Producătorii spun că sunt mai puţin dăunatoare decât ţigările din tutun, medicii însă atrag atenţia că şi ţigările electronice pot duce la cancer pulmonar.
Ca şi în cazul ţigărilor clasice, afectaţi sunt şi nefumătorii care stau în preajma celor care folosesc ţigările electronice.
Substanţele nocive ajung şi la ei, în cantităţi mai mici, dar suficiente pentru ca şi aceştia să fie expuşi unor riscuri.
Icoana Maicii Domnului Pantanassa sosește la biserica Sfântul Haralambie din Constanța, zona Boema.
Aceasta va fi adusa duminică de la parohia Brateiu, județul Sibiu și este cunoscuta ca vindecătoare de cancer și ajutătoare în dobândirea de prunci.
Icoana Maicii Domnului Pantanassa va rămâne spre închinare la biserica Sfântul Haralambie timp de o săptămână.
Constănțenii sunt așteptați să doneze sânge.
Persoanele sănătoase care vor sa doneze dar nu o pot face în timpul săptămânii, pot veni sâmbăta aceasta, între orele 8.30 – 13. 00, la sediul CRTS din strada Nicolae Iorga nr. 85.
Este nevoie de donatori din toate grupele de sânge.
Astăzi este Ziua Imnului Naţional „Deşteaptă-te, române!”.
Poemul patriotic „Un răsunet” de Andrei Mureşanu şi melodia culeasă de Anton Pann stau la baza imnului naţional de astăzi, „Deşteaptă-te, române.
Imnul a fost intonat în timpul Războiului de independenţă, în timpul Primului Război Mondial şi la Marea Unire din 1918, precum şi în cel de-al Doilea Război Mondial.
Interzis de regimurile totalitare timp de aproape o jumătate de secol, „Deşteaptă-te, române!” a fost ales imediat după Revoluţia din decembrie 1989 Imnul naţional al României, fiind consacrat prin Constituţia din 1991.
Imnul naţional este considerat simbol naţional, alături de drapelul tricolor, stema ţării şi sigiliul statului.
Dobrogea se află sub atenționare cod galben de caniculă și disconfort termic până sâmbătă.
Indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități, temperaturile maxime se vor situa, în general, între 34 și 39 de grade.
Local, noaptea, temperaturile nu vor coborî sub 20 de grade.
În zilele de 1 și 2 august valul de căldură va persista în regiunile sudice și sud-estice, unde disconfortul termic se va menține deosebit de accentuat.
Guvernul a aprobat introducerea a încă şapte medicamente pe lista celor de care beneficiază asiguratii, de la 1 august.
Două medicamente sunt destinate bolilor oncologice, unul bolilor endocrine şi metabolice, iar un altul celor neurologice.
Celelalte trei medicamente sunt destinate tratamentului hemofiliei şi talasemiei şi bolilor cardiovasculare.
Turiştii români vor putea merge în Bulgaria doar cu actul de identitate sau paşaportul până la finalul sezonului, indiferent de situaţia epidemiologica.
Potrivit unui turoperator, Guvernul Bulgariei a anunţat, pe 16 iulie, o serie de modificări privind accesul străinilor pe teritoriul ţării vecine, în contextul pandemiei covid-19.
După cum subliniază textul de lege al Guvernului bulgar, România este unica ţară pentru care se face o excepţie.
Astăzi este Ziua Mondială de Luptă Împotriva Hepatitei.
Pe plan naţional, obiectivele acestei zile urmăresc conştientizarea populaţiei cu privire la igiena stilului de viaţă ca factor major de protecţie împotriva hepatitelor virale.
La nivel mondial, aproximativ 500 milioane persoane sunt infectate cronic cu virusul hepatitei B sau cu virusul hepatitei C, în timp ce aproape un milion mor anual.
Tot astăzi este și Ziua Naţională a Ambulanţei.
Instituită printr-o lege intrată în vigoare de la 13 martie 2015, această zi este marcată de autorităţile publice centrale şi locale prin organizarea de evenimente dedicate recunoaşterii rolului ambulanţei în salvarea de vieţi omeneşti.
Această zi nu a fost aleasă întâmplător întrucât prima „Salvare” din Bucureşti a apărut la data de 28 iulie 1906, din iniţiativa privată a prof. Nicolae Minovici.
Roșia Montană a fost inclusă în patrimoniul UNESCO.
Decizia a fost luată în urma recomandării ICOMOS – Consiliul Internațional al Monumentelor și Siturilor – care a susținut înscrierea sitului și în Patrimoniul mondial aflat în pericol deoarece în prezent nu există nicio certitudine că nu pot fi reluate activitățile miniere în zonă.
ICOMOS a recomandat ca experții să facă o vizită în zonă, să fie făcute recomandări și controale, astfel încât „să fie întreruptă cât mai rapid autorizația pentru exploatare minieră”.
Luna august vine cu o nouă rundă de relaxări.
Măsurile vizează festivalurile, nunțile, botezurile, dar și activitățile din baruri, cluburi, discoteci sau săli de jocuri, unde vor putea intra doar cei vaccinaţi.
Dacă toți invitații la nuntă sau la botez sunt imunizați, în interior pot petrece 400 de persoane, dacă rata de infectare în localitate este sub 2 cazuri la mia de locuitori.
La festivaluri și evenimentele în aer liber vor putea participa maxim 2.500 de persoane, dacă rata de infectare este între 2 și 3 cazuri la mia de locuitori și 75 de mii de persoane, dacă incidența e sub 2 cazuri la mia de locuitori
La întoarcerea din străinătate, dacă nu vor să stea în carantină, vor trebui să prezinte test PCR negativ la intrarea în țară doar copiii care au între 6 și 16 ani, făcut cu 72 de ore înaintea îmbarcării.
Banii pentru lucrările de reparații de la Cazinoul din Constanța ar putea fi suplimentați.
Declarația aparține premierului Florin Cîțu.
Acesta a precizat că refacerea Cazinoului va fi sprijinită și vor fi acordate fonduri suplimentare dar numai dacă aceste cheltuieli au baze temeinice.
Reabilitarea Cazinoului din Constanța va fi finalizată în luna mai a anului 2022, iar investiția estimată inițial se ridică la aproximativ 12 milioane de euro.
După reabilitare, clădirea va avea o sală multifuncţională cu 200 de locuri şi o alta de festivităţi care va putea primi 150 de persoane.
Italia va introduce un certificat obligatoriu de vaccinare COVID-19 din 6 august.
Aceasta devine cea mai recentă țară din Europa care anunță un astfel de sistem.
Măsura le va permite celor cu vârsta de peste 12 ani, care au primit cel puțin o doză de vaccin să acceseze o gamă largă de locații, inclusiv restaurante la interior, cinematografe și săli de sport.
Cu toate acestea, după neînţelegeri în cadrul coaliției de guvernare, s-a ajuns la concluzia că permisul nu va fi necesar pentru transport.
Biserica Ortodoxă îl cinsteşte astăzi pe Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon.
Originar din Nicomidia, a primit la naştere numele de „Pantoleon”, adică „cel întru toate puternic, ca un leu”.
A deprins secretele medicinei alături de un doctor din cetate, iar prin mijlocirea preotului Ermolae, a deprins învăţătura de credinţă.
A fost botezat de Ermolae şi i s-a pus numele Pantelimon, adică „cel cu totul milostiv”.
Acest nume este pe deplin ilustrat de viaţa sa, deoarece s-a dedicat bolnavilor pe care i-a tămăduit cu iscusinţa medicului, dar şi cu puterea credinţei.
S-a mutat la Domnul în jurul anului 305, în timpul persecuţiilor lui Diocleţian, a fost supus la chinuri grele şi în cele din urmă decapitat.
Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon este unul dintre cei mai populari sfinţi din calendarul creştin.
El este invocat deseori de către cei în suferinţe, ca unul care aduce grabnică vindecare.
Clerul și credincioșii sunt așteptați să doneze sânge.
Campania de donare se va desfășura joi, în Sala Mare a Arhiepiscopiei Tomisului, în intervalul orar 8.30 – 13.30, alături de o echipă mobila a CRTS Constanța.
La eveniment va fi prezent și IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în semn de solidaritate și încurajare pentru donatori.
ANM a emis o atenționare cod galben de caniculă și disconfort termic pentru cea mai mare parte a țării.
Astfel până sâmbătă, valul de căldură se va extinde și se va intensifica treptat, disconfortul termic va crește, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 34 și 39 de grade.
Local, noaptea, temperaturile nu vor coborî sub 20 de grade.
Pe strada Pictor Ștefan Luchian se va circula în regim de dublu sens.
Noua reglementare rutieră va fi instituită ca urmare a solicitărilor venite din partea cetățenilor, anunţă Primăria Municipiului Constanţa.
Măsura se va aplica de mâine.
Profesorii nevaccinați ar putea fi obligați să se testeze periodic din toamnă.
Se discută despre o astfel de decizie între ministerele Educației și Sănătății. Reprezentanţii profesorilor ar fi de acord dacă testarea va fi gratuită şi se va aplica şi elevilor.
Miniştrii Educației şi Sănătății discută de asemenea, regulile după care va începe școala pe 13 septembrie.
Soarele este periculos pentru copiii ținuți pe plajă la orele prânzului.
Aceștia pot face convulsii și pot avea și alte probleme neurologice, după expunerea îndelungată la soare, pe plajă, avertizează specialiștii.
Dacă au numai câteva luni, micuții nu ar trebui duși deloc la plajă, consideră medicii, iar cei de peste trei ani pot sta pe plajă doar dimineața sau după ora 17.00.
Mai mult de jumătate dintre români dorește o întărire a rolului familiei tradiționale prin lege.
Potrivit unui sondaj, 62% dintre cei întrebați au declarat că sunt de acord cu acest lucru.
Doar 12% dintre români cred că ar trebui acordate mai multe drepturi comunității LGBT în timp ce 57% nu susțin acest lucru.
Sondajul a fost realizat în perioada 14-20 iulie, pe un eșantion de 900 de persoane.
Biserica Ortodoxă îl va cinsti mâine pe Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon.
Cu acest prilej, astăzi, de la ora 18:00, Înalt Prea Sfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va oficia Slujba Vecerniei la Catedrala Arhiepiscopală ’’Sfinții Apostoli Petru și Pavel’’ din Constanța, urmată de procesiunea religioasă cu moaştele Sfântului Pantelimon şi ale altor Sfinţi cu plecare de la Catedrală.
Mâine, de la ora 06:00, Ierarhul nostru va oficia Taina Sfântului Maslu și Slujba de Sfințire a Apei, urmată de Sfânta Liturghie la altarul de vară al Catedralei.
Clerul și credincioșii sunt așteptați să doneze sânge.
Campania de donare se va desfășura joi, în Sala Mare a Arhiepiscopiei Tomisului, în intervalul orar 8.30 – 13.30, alături de o echipă mobila a CRTS Constanța.
La eveniment va fi prezent și IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în semn de solidaritate și încurajare pentru donatori.
Ministrul Educaţiei a declarat că un eventual val patru al pandemiei nu va fi atât de agresiv încât să împiedice derularea normală a procesului de învăţământ.
El a subliniat că prezenţa fizică la cursuri este necesară pentru a stopa pierderile înregistrate nu numai în plan educaţional, ci şi în plan social, comportamental pentru elevi, studenţi şi cadre didactice.
Ministrul s-a arătat convins că regulile de protecţie sanitară vor fi păstrate şi respectate în continuare în şcoli.
Aproape 90.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a au fost admiși în învăţământul liceal de stat, în prima etapă de repartizare computerizată.
Alți 10.000 de elevi s-au înscris pe locurile alocate rutelor de școlarizare în învățământul profesional.
Conform calendarului admiterii în învățământul liceal de stat, în perioada 25-28 iulie, candidații vor depune dosarele de înscriere la secretariatele liceelor în care au fost admiși.
Persoanele care se vaccinează anti Covid vor primi o zi liberă pentru fiecare doză administrată.
Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea care prevede această facilitate. Guvernul ia în calcul și alte stimulente pentru vaccinați, dar și restricții pentru cei care refuză imunizarea.
Mersul la mall, de exemplu, ar putea fi condiționat de vaccinare.
O decizie ar urma însă să fie luată în ședința coaliției din această săptămână.