Știri 7 mai 2020

Peste o mie de persoane au fost ajutate de Arhiepiscopia Tomisului în perioada 28 aprilie – 4 mai.
Acestea au primit mâncare caldă la domiciliu, pachete cu alimente neperisabile, apă, cumpărături de primă necesitate, plata unor facturi, transport servicii medicale, precum și produse de igienă, în valoare totală de 58.000 lei.
Este vorba despre persoane izolate la domiciliu, aflate în risc social, familii cu mulți copii, dar și persoane vârstnice.
Campania de ajutorare continuă, iar cei ce vor să se alăture pot aduce alimente neperisabile la sediul Arhiepiscopiei Tomisului, la Departamentul Social-Misionar.

Patriarhia Română anunță că valoarea ajutoarelor oferite de Biserică în perioada 28 aprilie – 4 mai a fost de peste 2.000.000 de lei.
Valoarea totală a suportului oferit de eparhii de la începutul crizei medicale și până în data de 4 mai se ridică la 3 milioane și jumătate de euro.
Biserica Ortodoxă Română continuă acțiunile caritabile dedicate celor afectați de pandemie.

Amenzile date în starea de urgenţă sunt neconstituţionale.
Decizia a fost luată ieri de CCR, pe motiv că nu au claritate şi predictibilitate.
Este vorba despre actul normativ prin care guvernul a introdus amenzi între 20.000 şi 200.000 de lei pentru nerespectarea ordonanţelor militare şi a condiţiilor de ieşire din case în perioada stării de urgenţă.
Astfel, amenzile primite şi contestate în instanţă vor putea fi anulate în baza deciziei CCR.

Din 15 mai, românii vor putea circula liber fără restricții.
Anunțul a fost făcut de ministrul de Interne, Marcel Vela.
Aceste limite nu se pot impune, a explicat ministrul, astfel că românii vor putea ieși din localitate şi vor putea merge oriunde, fără să fie nevoie să justifice motivul deplasării.
Va trebui totuși să se țină cont în continuare de măsurile privind distanțarea socială și igiena personală.

Sănătatea copiilor este afectată de timpul petrecut în fața tabletelor și calculatoarelor.
Medicii atrag atenția că tot mai mulți acuză probleme cu vederea, dar și la coloana vertebrală.
Pentru ochi sănătoși, copiii ar trebui să petreacă cel puțin două ore în lumina naturală și nu mai mult de jumătate de oră în fața ecranelor, mai ales în cazul copiilor mici.
Statul prelungit pe scaun și într-o poziție incorectă poate pune în pericol dezvoltarea fizică a micuților.
Studiile arată că până în anul 2050, jumătate din planetă va suferi de un anumit grad de miopie.

Un miliard de persoane cu dizabilități din întreaga lume sunt printre cele mai afectate de pandemia de coronavirus.
Avertismentul vine din partea secretarului-general al ONU, Antonio Gutteres.
El a atras atenția că pandemia adâncește inegalitățile, în condițiile în care persoanele cu dizabilități sunt deja marginalizate și multe se confruntă cu sărăcia și rate ridicate de violență și abuz.

Restricțiile impuse de pandemie au dus la cea mai mare scădere a emisiilor de carbon din istorie.
Cu toate acestea, concentrațiile de dioxid de carbon din atmosferă care încălzesc planeta nu se vor stabiliza până când nu se va ajunge la zero emisii.
O serie de analize diferite arată că emisiile din acest an vor scădea cu 4-8%, undeva între 2 și 3 miliarde de tone de gaze, valoare de până la 10 ori mai mare decât la ultima recesiune globală.

Avocatul Poporului solicită includerea COVID-19 în grupa bolilor infectocontagioase din categoria A.
Astfel, incapacitatea temporară de muncă ar fi plătită în proporţie de 100%.
În prezent, conform legislaţiei în vigoare, cei aflaţi în incapacitate temporară de muncă din cauza îmbolnăvirii cu COVID-19 primesc o indemnizaţie plătită în proporţie de numai 75%.
Demersul Avocatului Poporului a fost făcut ca urmare a articolelor apărute în presă pe această temă.

Formularul de declarație pe proprie răspundere a fost modificat.
Măsura a fost luată pentru a fi pusă în acord cu Ordonanța Militară 10, care a schimbat orele de ieșit din casă pentru persoanele de peste 65 de ani.
Noul formular se găsește pe site-ul Știri Oficiale și diferă de cel precedent doar prin nota din subsol, care precizează care sunt noile intervale orare în care persoanele de peste 65 de ani pot ieși din casă, respectiv 7.00 – 11.00 și 19.00 – 22.00.

Oficializarea limbii maghiare în administrația locală a fost respinsă de Parlament.
Potrivit acestuia, nu se justifică adoptarea unei astfel de iniţiative legislative, cu atât mai mult cu cât expunerea de motive nu conţine o fundamentare a soluţiilor legislative preconizate.
Proiectul a fost adoptat tacit de Senat, iar Camera Deputaţilor este for decizional în acest caz.

Știri 6 mai 2020

Normalizarea vieții sociale înseamnă și participarea la slujbe, respectând măsurile de protecție.
Declarația aparține purtătorului de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu.
Biserica Ortodoxă Română va face demersuri pe lângă autoritățile statului pentru a găsi împreună căile de întoarcere la starea de normalitate, stare care nu include doar o dimensiune materială, ci și una spirituală, a mai spus Vasile Bănescu.
În ultimele zile, numeroși credincioși s-au adresat preoților și autorităților pentru a cere redeschiderea bisericilor, odată cu alte instituții publice, din 15 mai.

ANM a emis o informare meteorologică de ploi moderate cantitativ și intensificări ale vântului.
Aceasta este valabilă până mâine la ora 20.00.
Astfel, în cea mai mare parte a țării temporar vor fi intensificări ale vântului, cu viteze la rafală în general de peste 45…55 km/h.
Local și temporar va ploua moderat cantitativ și vor fi perioade cu manifestări de instabilitate atmosferică.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15…25 l/mp.

Turiştii care vin pe litoral ar putea fi testaţi pentru coronavirus.
Acesta este un posibil scenariu discutat ieri de prefectul Constanței George Niculescu cu agenții de turism.
Prefectul a apreciat că niciun domeniu de activitate din județul Constanța nu va rămâne neafectat de pandemie și a susținut că în perioada următoare va avea discuții cu reprezentanții tuturor domeniilor de activitate importante din județ.

Bazele sportive din România se vor redeschide treptat după 15 Mai.
Președintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, a explicat cum se va face revenirea sportivilor în bazele de antrenament.
La intrarea în baze toți sportivii vor trebui să prezinte avizele medicale conform cărora au fost testaţi negativ pentru coronavirus.
Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe a declarat că toţi sportivii care vor dori să reia pregătirile după ieşirea din starea de urgenţă vor fi obligaţi ca înainte de a intra în cantonament să stea în izolare totală la domiciliu timp de două săptămâni.

Şi medicii de familie ar putea primi 2.500 de lei brut pe lună stimulent de risc, în contextul pandemiei.
Decizia a fost adoptată de Senat.
Suma va fi asigurată din fondul de salarii al unităţii angajatoare, sau, după caz, de la bugetul de stat.
Actul normativ va intra în vigoare după votul din Camera Deputaţilor şi după promulgarea de către şeful statului.

Părinţii îşi pot lua zile libere pentru supravegherea copiilor şi în perioada imediat următoare încetării stării de urgenţă, până la încheierea anului şcolar.
Așa au decis ieri deputaţii din Comisia de muncă şi protecţie socială.
Pot beneficia de aceste prevederi părinţii care au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilităţi cu vârsta de până la 26 de ani, înscrişi în cadrul unei unităţi de învăţământ.
Proiectul urmează să fie votat în plenul Camerei Deputaților.

Măștile de protecție vor deveni obligatorii în transportul public, după 15 mai.
Numărul permis de călători va fi egal cu cel al locurilor pe scaune.
De asemenea va fi permis un singur rând în picioare cu menținerea distanței de 1,5 metri între cetățeni.
Autoritățile cer călătorilor să poarte măști și mănuși pentru a evita îmbolnăvirile și să aștepte următorul mijloc de transport în comun dacă este aglomerat cel care a venit în stație.

Statul pregăteşte un pachet de măsuri pentru angajatori.
Este vorba despre plata unei părţi din salariul angajaţilor care vor reveni la lucru după şomaj.
Sprijinul pentru revenirea în activitate ar putea fi de 35 – 45% din valoarea brută a costului salarial, fiind la început de tip fix şi apoi redus, pe măsură ce activitatea companiei este reluată, a afirmat ministrul Muncii, Violeta Alexandru.

Grădinița devine obligatorie pentru copiii de cinci ani, din această toamnă.
Înscrierea copiilor la grădiniță pentru anul școlar viitor trebuie să asigure cuprinderea tuturor copiilor de cinci ani în grupa mare, ca parte a învățământului general obligatoriu, potrivit unui document oficial transmis de Ministerul Educației.
Acesta a anunțat că au fost stabilite trei etape pentru înscrierea în învățământul preșcolar a copiilor cu vârste între 3 și 6 ani.
În prima etapă vor fi reînscriși copiii care au mai fost la grădiniță, ulterior fiind înscriși copiii care merg pentru prima dată la grădiniță.

Știri 5 mai 2020

România se va afla în stare de alertă din 15 mai.
Anunțul a fost făcut de președintele Klaus Iohannis.
El a precizat că situația nu s-a îmbunătățit încă, iar relaxarea se va face pas cu pas.
Potrivit președintelui, din 15 mai deplasările în esență vor fi restricționate pentru a pleca din localitate, cu câteva excepții.
De asemenea, vor fi deschise saloanele cosmetice, cabinetele stomatologice şi muzeele, ‘în condiţii speciale de distanţare’.
Tot din 15 mai, nu va mai fi necesară declaraţia pe proprie răspundere la deplasarea în localitate, a adăugat șeful statului.

Calendarul de înscriere în învăţământul preşcolar a fost aprobat de Ministerul Educaţiei.
Astfel, înscrierea copiilor la grădiniţă se va face în trei etape, începând de pe 8 iunie.
Înscrierea pentru prima dată a copiilor la grădiniţă se va desfăşura în 3 etape.
Etapa I are loc între 8 iunie – 3 iulie, etapa a II-a între 20 iulie – 10 august, iar etapa a III-a, programată în perioada 11 – 31 august, se referă la ”Corecturi”.
Etapa de reînscriere a copiilor în învăţământul preşcolar se desfăşoară între 25 mai şi 5 iunie, potrivit Ministerului.
La sfârşitul lunii aprilie, Ministerul Educaţiei anunţa că înscrierile la clasa pregătitoare şi la grădiniţă pot fi realizate online.

Elevii infectați cu noul coronavirus pot susţine examenele de Bacalaureat sau Evaluare naţională izolați.
Declarația a fost făcută de ministrul Educaţiei, Monica Anisie.
Examenul de evaluare națională începe pe 15 iunie, iar cel de bacalaureat începe pe data de 22 iunie.
Programa celor două examene conține mai puțină materie decât până acum, prin eliminarea conținutului celui de-a doilea semestru.

Persoanele fizice și companiile pot solicita amânarea ratelor la creditele bancare, până la jumătatea acestei luni.
Așa prevede Ordonanța de urgență a Guvernului.
Aceste solicitări pot fi transmise prin email, telefonic, prin cerere sau prin completarea unui formular online.
Instituția atrage atenția că amânarea ratelor trebuie acceptată doar pentru cei care au dificultăți financiare din cauza pandemiei, pentru a nu afecta lichiditatea şi solvabilitatea sistemului bancar.

Şapte din zece angajaţi români vor să continue să lucreze de acasă şi după relaxare a măsurilor pentru prevenirea răspândirii coronavirusului.
Conform datelor centralizate, 60% dintre cei chestionaţi cred că lucrul la distanţă ar fi util cel puţin o zi – două pe săptămână, iar 10% ar vrea să lucreze chiar trei, patru zile de acasă în perioada următoare.
În acelaşi sens, un sfert dintre angajaţi se aşteaptă să revină la birou în luna mai, dar activitatea acestora în clădirile de birouri va fi reluată treptat, în funcţie de evoluţia epidemiei de coronavirus şi de măsurile anunţate de către autorităţi.

Primăria Constanța desfășoară lucrări de modernizare ale creșelor.
Este vorba despre lucrări complexe care presupun modificări interioare și exterioare, schimbarea instalațiilor termice, sanitare și electrice, amenajarea curților interioare și dotarea cu echipamente de joacă.
Lucrările vor dura aproximativ 1 an.

Peste 300 de milioane de elevi și studenți din întreaga lume nu pot merge la școală.
Acest absenteism este unul fără precedent la nivel mondial, potrivit UNESCO.
Toate aceste eforturi sunt făcute pentru a opri răspândirea virusului, iar soluția închiderii școlilor este una pe care un număr mare de țări a aplicat-o.
Școlile din România sunt închise încă din 11 martie, urmând că acestea să se redeschidă cel mai devreme în septembrie.

Fenomenul știrilor false afectează copiii și adolescenții.
Aceștia sunt extrem de vulnerabili în faţa anxietăţilor sociale, iar expunerea la ştiri false acutizează starea de nelinişte şi panică, arată Organizaţia „Salvaţi Copiii”.
Aceasta a lansat o pagină web numită „Ştirile false pe înţelesul tuturor“, ce oferă consiliere specializată copiilor şi părinţilor care se confruntă cu situaţii neplăcute întâmpinate pe internet sau care au neclarităţi cu privire la autenticitatea informaţiilor din mediul online.
În ultima perioadă, fenomenul ştirilor false s-a intensificat, una dintre ele care s-a propagat rapid fiind cea care leagă apariţia virusului de dezvoltarea tehnologiei 5G.

O mască ar putea costa 2 lei, din 15 mai.
Anunțul a fost făcut de ministrul Economiei, Virgil Popescu.
În prezent, prețurile variază de la 4 până la 6 lei.
Premierul Ludovic Orban a declarat săptămâna trecută că purtarea măştilor în spaţiile publice închise, inclusiv în magazine, mijloacele de transport în comun sau chiar la serviciu, va fi obligatorie și că măsura va fi valabilă atât timp cât va fi necesar, în funcţie de evoluţia răspândirii noului coronavirus în România.

Primăria Constanța continuă acțiunile de dezinfecție în cartierele orașului nostru.
Astfel, începând cu ora 19.00, 7 utilaje încărcate cu detergent concentrat pentru uz profesional în spălarea străzilor vor interveni în următoarele zone: Peninsula, Centru și Tomis I.
Din dispoziția primarului Decebal Făgădău, aceste măsuri privind gestionarea bolilor înalt contagioase au fost luate încă din luna martie.

Știri 4 mai 2020

Astăzi este Ziua Naţională a Inimii.
Această zi a fost introdusă de Academia de Ştiinţe Medicale şi are ca scop combaterea factorilor de risc cardio-vascular.
Cu acest prilej, medicii cardiologi din România ne oferă câteva recomandări pentru a preveni îmbolnăvirile.
Pentru o inimă sănătoasă, aceştia ne sfătuiesc să ţinem sub control tensiunea arterială, să consumăm cât mai puţine grăsimi de origine animală, să ne menţinem glicemia în limite normale dar şi să renunţăm la fumat şi să eliminăm stresul.
În prezent, aproximativ şapte milioane de români suferă de boli cardiovasculare, iar ţara noastră se află pe al treilea loc în lume în ceea ce priveşte decesele provocate de aceste afecţiuni.

Elevii ar putea purta măști în clasă.
Decizia va fi luată însă de Ministerul Sănătății, a precizat ministrul Educației, Monica Anisie.
De asemenea, în sală vor fi maxim 10 elevi, distanţaţi fizic.
Ministrul a mai spus că examenul de Evaluare naţională va începe pe 15 iunie, iar cel de Bacalaureat pe data de 22 iunie.

Cazinoul din Constanța va deveni centru de cultură și divertisment.
Experții au început restaurarea, iar specialişti din Germania şi Austria testează probe de tencuială şi ornamente.
Printre ziduri au fost găsite documente cu schițe ascunse în anul 1950, cel mai probabil, de deţinuţii care au lucrat atunci la renovarea monumentului.
Lucrările de restaurare ale Cazinoului vor dura doi ani.

Muzeele, bibliotecile şi librăriile sunt primele instituţii de cultură care s-ar putea redeschide după 15 mai.
Așa prevede planul elaborat de Ministerul Culturii, însă doar dacă autorităţile vor relaxa restricţiile.
La teatru, la operă sau la filarmonică, oamenii vor putea merge abia în etapa a doua, ceea ce înseamnă după data de 1 iulie, a mai spus ministrul Culturii.

Dobrogea și regiunile nordice, estice și sudice se află sub avertizare cod galben de ploi însemnate cantitativ.
Aceasta este valabilă până la ora 22.00.
Astfel, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși local 25…30 de litri pe metru pătrat.
De asemenea, vor fi frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului cu viteze, în general, de 60…70 km/h, vijelii și, izolat, grindină.

Aproximativ 250.000 de elevi din România nu au acces la tehnologie și, deci, nu pot desfășura cursuri online.
Pe de altă parte, există și cadre didactice care nu au acces la tehnologie, iar ministrul Monica Anisie așteaptă din partea inspectoratelor şcolare și o situație în acest sens.
Ministerul își propune ca până în septembrie să asigure tablete sau laptopuri pentru elevii care nu au acces la astfel de dispozitive, în timp ce profesorii vor participa la cursuri de formare profesională după încheierea anului școlar.

Înscrierile la clasa pregătitoare şi la grădiniţă vor fi realizate online anul acesta.
Evaluarea pentru clasa pregătitoare nu se va mai desfășura în condițiile de până acum, cu o examinare psihosomatică a capacităților copilului.
Astfel, va fi suficient ca părinții să dea o declarație pe proprie răspundere, iar grădinița pe care au frecventat-o copiii va trimite fișa de evaluare psihosomatică, a explicat ministrul educației, Monica Anisie.

Mai multe ţări europene ridică, de astăzi, blocajele naţionale.
În Italia, sectoarele construcţiilor şi manufacturii îşi reiau activităţile.
Barurile şi restaurantele se pot de asemenea redeschide, însă doar pentru servicii de servire la pachet.
Populaţia poate să facă mai multe exerciţii în aer liber şi să îi viziteze pe cei dragi.
Guvernul de la Roma a promis şi alte măsuri de relaxare în această lună dacă rata contagiunilor rămâne scăzută.
În Portugalia, Spania, Croaţia şi Grecia, magazinele mici şi frizeriile se pot redeschide.

Știri 1 mai 2020

Astăzi este Ziua Internaţională a Muncii.
În anul 1889, Congresul Internaţionalei Socialiste a decretat ziua de 1 mai ca Ziua Internaţională a Muncii, în memoria victimelor grevei generale din Chicago.
Cu timpul, 1 mai a devenit sărbătoarea muncii în majoritatea ţărilor lumii.
În România, această zi a fost sărbătorită prima dată în anul 1890, iar în timpul comunismului se organizau manifestaţii ample pe străzi.
După anul 1990, 1 Mai nu mai are importanţă propagandistică, însă a rămas zi liberă, iar lumea o celebrează de obicei în aer liber.

Chioșcurile de bilete CT BUS vor avea programul modificat în acest week-end.
Astfel, mâine, între orele 07:00 – 19:00, vor funcționa doar cele din zonele Tomis III, Magazinul Tomis, Eliberării, Piața CET și Gară liniile 40/43.
Duminică, vor fi deschise în intervalul orar 07:00 – 13:00, numai chioșcurile din zonele Tomis III, Magazinul Tomis, Piața CET și Eliberării, iar între orele 07:00 – 19:00, cel de la Gară liniile 40/43.

ANM a emis o informare meteorologică de instabilitate atmosferică pentru toată țara.
Aceasta este valabilă până luni, la ora 22.00.
Vor fi perioade în care se vor semnala averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și căderi de grindină.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15…25 l/mp, iar pe arii restrânse 35…40 l/mp.

Aproximativ 1,3 miliarde de elevi şi studenţi din 186 de țări ale lumii sunt îngrijorați de închiderea școlilor sau universităților.
Așa arată ultima statistică UNESCO.
În China și Japonia elevii din mai puțin de jumătate din școli merg din nou la ore, iar în țări nordice, ca Danemarca sau Norvegia, doar cei din clasele primare.
Luna mai va reprezenta pentru copiii din Germania, Franța, Bulgaria și Grecia întoarcerea la cursuri.
Italia și Spania au anunțat că vor redeschide școlile în septembrie, la fel ca România, însă, elevii din anii terminali vor da examenele în iunie.
Autorii documentului fac apel către guvernele lumii să organizeze redeschiderea școlilor ţinând cont atât de riscurile de sănătate, cât și de nevoia de educație.

Guvernul a decis să deruleze o campanie de informare despre regulile ce trebuie respectate după 15 mai.
Executivul a adoptat ieri o ordonanţă de urgenţă prin care se alocă 200.000.000 lei pentru derularea acesteia, pe o perioadă de 4 luni.
Această campanie de informare publică reprezintă, în acelaşi timp, un mecanism de sprijin pentru industria mass-media şi pentru jurnaliştii din România care în această perioadă au veniturile din publicitate afectate în mod semnificativ.

Guvernul a aprobat ajutorul umanitar pentru Republica Moldova în valoare de 16,5 milioane de lei.
Este vorba despre materiale sanitare necesare pentru a face faţă eforturilor de limitare a răspândirii infecţiei cu coronavirus.
În plus, țara noastră a trimis 42 de cadre medicale pentru a ajuta autoritățile de la Chișinău.

Depunerea cererilor de șomaj se face, de astăzi, online.
Cererile vor fi editate în format inteligent pentru a ajuta angajatorii să calculeze indemnizaţia solicitată şi vor fi limitate erorile cu privire la datele firmei, numărul contului bancar sau CNP.
Platforma prin care se pot depune cererile se numește aici.gov.ro.

Ministerul de Interne scoate în stradă circa 36.000 de cadre în această perioadă.
Măsura este luată pentru descurajarea celor care intenționează să facă deplasări din alte motive decât cele prevăzute în Ordonanțele Militare.
În toată țara, vor fi organizate puncte fixe de verificare și patrule mobile formate din polițiști și jandarmi.
Efectivele de ordine publică vor avea în atenție traseele de deplasare către regiunile turistice și spațiile de agrement.

Jumătate dintre muncitorii din întreaga lume ar putea rămâne fără locuri de muncă.
Avertismentul vine din partea Organizației Mondiale a Sănătății, potrivit căreia 436 de milioane de companii sunt în pericol de a-şi înceta activitatea sau de a suferi pierderi considerabile.
Cele mai multe sunt din domeniul comerţului, al producţiei şi din industria ospitalităţii.
De asemenea, numai în sectorul turistic, peste 100 de milioane de oameni ar putea rămâne fără un loc de muncă.