Realizator: Bogdan Nicolae Mateescu.
YOUTUBE
Local – Așteptați câteva momente până se încarcă (funcție de viteza conexiunii la internet).
YOUTUBE
Local – Așteptați câteva momente până se încarcă (funcție de viteza conexiunii la internet).
Astăzi este Ziua Mondială a Sănătăţii.
Din anul 1950, în fiecare an, la 7 aprilie, se celebrează Ziua Mondială a Sănătăţii, zi în cadrul căreia sunt abordate probleme de maximă importanţă pentru anul respectiv şi se încearcă să se atragă atenţia asupra unei zone prioritare de care să se ocupe Organizaţia Mondială a Sănătăţii.
În acest an însă, în loc de zi liberă și de sărbătoare, asistenții medicali marchează această zi prin lupta împotriva pandemiei.
Totodată, în acest context, Organizaţia Mondială a Sănătăţii a avertizat că planeta duce lipsă de aproape 6 milioane de profesionişti în domeniul asistenţei medicale.
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat că „va fi nevoie de prelungirea stării de urgenţă până pe 16 mai“.
În acest sens, şeful statului a spus că textul decretului va fi elaborat în această săptămână, iar săptămâna viitoare va decreta starea de urgenţă pentru încă o lună.
Klaus Iohannis a avut ieri, la Cotroceni, o şedinţă de evaluare a măsurilor cu privire la gestionarea epidemiei cu premierul Ludovic Orban şi mai mulţi membri ai Guvernului.
Cadrele medicale, farmaciștii şi persoanele care asigură serviciile de curăţenie în unităţile sanitare din Constanța beneficiază de gratuitate pe autobuzele CT BUS.
Anunțul a fost făcut de administraţia locală.
Decizia a fost luată în contextul actual și este valabilă până la suspendarea stării de urgență.
Simulările examenelor naţionale sunt anulate.
Anunțul a fost făcut de Ministrul Educaţiei, Monica Anisie.
Acestea au fost înlocuite cu testele de antrenament pentru elevii claselor a VIII-a şi a XII-a.
Vineri vor fi publicate baremele și vor fi explicate rezolvările acestor modele sau teste de antrenament.
Mandatul aleșilor locali va fi prelungit până cel târziu la 31 decembrie acest an.
Guvernul Orban a decis, prin ordonanță de urgență, amânarea alegerilor locale până la o dată ulterioară, ce va fi stabilită de Guvern.
Decizia amânării alegerilor vine în contextul în care președintele Klaus Iohannis a anunțat că starea de urgență se va prelungi cu o lună.
România devine prima țară din Uniune care va găzdui rezerva strategică de materiale medicale a Uniunii Europene.
Anunțul a fost făcut de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Prima tranșă de ventilatoare a fost deja contractată și urmează să ajungă în țara noastră.
Românii pot cere amânarea ratelor la bănci.
Anunțul a fost făcut ieri de ministrul Finanțelor.
În următoarele 45 de zile, românii au timp să depună cereri pentru amânarea ratelor, a mai adăugat ministrul Finanțelor.
El le cere băncilor să analizeze cu prioritate aceste solicitări venite de la clienții aflați în dificultate de a plăti ratele creditelor.
Indemnizaţia pentru creşterea copilului care expiră pe perioada stării de urgenţă se prelungeşte automat până la finalul acesteia.
Anunțul a fost făcut de ministrul Muncii, Violeta Alexandru.
Părinţii nu vor trebui să completeze niciun document, a mai precizat ministrul.
Youtube
Local – Așteptați câteva momente până se încarcă (funcție de viteza conexiunii la internet).
ANM a emis o atenționare cod galben de intensificări ale vântului pentru Dobrogea.
Aceasta este valabilă până la ora 20.00.
Astfel, vântul va avea intensificări, cu viteze la rafală de până la 55…60 km/h în județul Constanța și estul județului Tulcea.
CT BUS lansează campania “Sănătoși Împreună”.
Pentru că apa și săpunul sunt cele mai importante arme împotriva coronavirusului, angajații CT BUS vor oferi călătorilor săpunuri de buzunar, pentru a-i ajuta să își păstreze mâinile curate.
Acțiunea vine în completarea măsurilor de prevenție luate de CT BUS împotriva îmbolnăvirilor cu noul coronavirus.
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a precizat că situația la Constanța nu este atât de gravă și a subliniat că nu se pune problema ca orașul sau județul să intre în carantină.
Ministrul a menţionat ieri, la Constanţa, că în această zonă este un aflux mare de persoane din exterior, judeţul fiind un potenţial focar de infectare cu noul coronavirus dacă nu sunt respectate măsurile de „izolare, carantinare și identificare”.
În judeţul Constanţa sunt 114 cazuri de infectare cu noul coronavirus confirmate, dintre care trei medici, precum şi cinci asistenţi medicali şi personal auxiliar din unităţi sanitare, iar alte 77 de cadre medicale sunt în izolare la domiciliu.
36% dintre elevii din România spun că școlile lor nu țin cursuri online, iar acolo unde se fac astfel de ore prezența este în general mică.
Acestea sunt principalele concluzii ale unei consultări făcute de Consiliul Național al Elevilor.
Acesta propune câteva măsuri de recuperare a cursurilor suspendate, astfel încât să nu fie înghețat anul școlar, iar examenele naționale să nu fie amânate.
Printre măsuri se numără anularea de către Ministerul Educației a numărului minim de note care trebuie obținute de fiecare elev.
De asemenea, Guvernul trebuie să investească în pregătirea profesorilor pentru mediul digital, dar și în furnizarea infrastructurii: computere și abonamente la internet, pentru ca fiecare elev să aibă acces la digitalizarea educației.
Premierul Ludovic Orban a declarat că nu au existat discuții pe tema introducerii şomajului tehnic pentru cadrele didactice.
El a precizat că profesorii trebuie să ţină orele pe platforme online, prin media, prin toate mijloacele pe care pot să organizeze cursurile, astfel încât să nu fie necesară amânarea anului școlar.
Premierul a adăugat că se face o analiză pe fiecare sector din aparatul bugetar, pentru a se vedea dacă este posibilă aplicarea şomajului tehnic şi în zona angajaţilor de la stat.
Ministrul Economiei dă asigurări că din 15 aprilie, oamenii vor găsi în magazine suficiente măști de protecție, fabricate în România.
Măștile chirurgicale și cele confecționate în casă din materiale textile ar trebui purtate câteva ore și apoi schimbate.
Ele pot fi spălate la temperaturi înalte și ulterior călcate.
Organizația Mondială a Sanatăţii își menține poziția în legătură cu purtarea măștilor.
Românii și-au schimbat obiceiurile de zi cu zi, în proporție de 98%, ca răspuns la epidemia de coronavirus.
Astfel, 82% se spală și se dezinfectează mai des pe mâini, iar trei sferturi dintre români ies din casă doar pentru drumurile de strictă necesitate.
Totodată, 46% poartă mască și mănuși atunci când părăsesc domiciliul.
De asemenea, femeile fac apel la solidaritate și credință, în timp ce bărbații se tem de o criza economică.
Studiul a fost realizat în perioada 26-28 martie, pe un eșantion de peste 1600 de români.
Trei unități sanitare vor primi aparatură medicală cumpărată de Administrația Porturilor Maritime Constanța.
Este vorba despre Spitalul CF Port, Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie și Spitalul Municipal Mangalia.
De asemenea, Administrația Porturilor a anunțat că va pune la dispoziție materiale de protecție și dezinfectanți pentru copiii și adolescenții bolnavi de SIDA de la Casa Speranța.
Salariaţii afectaţi de reducerea sau întreruperea activităţii în perioada stării de urgenţă vor beneficia de o indemnizaţie de 75% din salariul de bază.
Prevederea a fost inclusă ieri de deputaţii din Comisia de muncă în proiectul de lege adoptat deja de Senat.
Documentul mai prevede că indemnizaţia este supusă impozitării şi plăţii contribuţiilor sociale obligatorii.
Nu beneficiază de acest proiect salariaţii care au mai multe contracte de muncă, dintre care unul nu este afectat de reducerea sau suspendarea activităţii.
IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, își exprimă speranța ca Bisericile să poată fi deschise pentru credincioși în noaptea de Paști, cu respectarea normelor de siguranță medicală.
Mesajul vine în contextul în care ierarhul spune că a observat că există alte instituții unde cetățenii sunt liberi să circule, respectând norme de siguranță medicală, pentru prevenirea răspândirii coronavirusului.
Acțiunile filantropice continuă în Arhiepiscopia Tomisului.
Astfel, săptămâna aceasta peste 35 de familii cu mulți copii, în risc social sau bătrâni cu pensii foarte mici, din satele Casicea, General Scărișoreanu și Amzacea au beneficiat de 2 tone de cartofi, 1 tonă de ceapă, 200 l ulei și 20 tone lemne.
30 de pachete cu hrană caldă si alimente au fost dăruite ieri persoanelor vulnerabile din parohia Eforie Sud 1.
De asemenea, cantinele Arhiepiscopiei Tomisului au continuat, săptămâna aceasta, distribuirea zilnică la domiciliu pentru persoanele izolate, în risc social precum și celor vârstnici a peste 300 de pachete cu hrană caldă.
În Navodari, cantina socială a parohiei Buna Vestire oferă zilnic 80 de porții de hrană caldă.
Astăzi este Ziua Jandarmeriei Române.
Momentul marchează 170 de ani de existenţă a instituţiei care are ca scop apărarea ordinii şi a liniştii publice, a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor, protecţia instituţiilor fundamentale ale statului şi combaterea actelor de terorism.
Jandarmeria Română a fost înfiinţată la 3 aprilie 1850 printr-un ordin domnesc al domnitorul Grigore Alexandru Ghica.
Prin această lege, Jandarmeria a dobândit caracter militar şi juridic şi i s-au stabilit principiile de organizare şi funcţionare.
Primăria Constanța anunță că mâine se vor efectua lucrări de asfaltare a carosabilului pe strada Nicolae Filimon.
Pentru buna desfășurare a intervențiilor, circulația autovehiculelor va fi restricționată total, între orele 08:00 – 17:00, în zona delimitată de bulevardul Aurel Vlaicu și calea ferată.
Șoferii sunt rugați să manifeste atenție sporită și să nu staționeze autovehiculele în zona în care se lucrează.
Mai multe medicamente căutate de populație vor reapărea în farmacii săptămâna viitoare.
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat că printre acestea se numără Paracetamolul și Euthyrox, un medicament destinat tratării afecțiunilor tiroidiene.
Ministrul a dat asigurări că, în acest moment, spitalele au pe stoc Platinium și Kaletra, medicamente necesare pentru tratarea pacienților infectați cu noul coronavirus.
Părinții vor putea sta acasă cu copiii și în perioada vacanței de Paști.
Anunțul a fost făcut de ministrul Muncii, Violeta Alexandru.
Guvernul a completat actul normativ care permite unuia dintre părinți să supravegheze copiii pe perioada stării de urgență. Măsura se aplică pentru cei care au copii la creșă, grădiniță și școală.
Românii din Spania care vor să revină în țară vor primi ajutor din partea Guvernului, dar numai după o „selecție riguroasă”.
Este vorba despre persoane care au avut contracte de muncă întrerupte din cauza crizei pandemice și care iau legătura cu ambasada sau consulatele.
Selecţia ar urma să ţină cont şi de infracţionalitate.
Astăzi este “Ziua Internaţională de Conştientizare a Autismului”.
Aceasta a fost declarată de Adunarea Generală a ONU pentru a încuraja statele să ia măsuri de diagnosticare şi tratarea terapeutică timpurie a acestei afecţiuni.
Autismul este o tulburare complexă, care are efecte asupra comunicării, comportamentului şi relaţiilor cu cei din jur.
Potrivit unor estimări recente, la nivel mondial, autismul afectează un copil din 68.
Autismul nu se poate vindeca, dar printr-o intervenţie timpurie intensivă, până la 47% dintre copiii cu autism pot avea o viaţă independentă.
Ministerul Educației anunță că structura anului școlar 2019-2020 nu a fost modificată.
Declarația vine în urma Informațiilor și documentor puse în circulație ieri, în mediul online, potrivit cărora elevii vor reîncepe cursurile luni, 6 aprilie.
Ministerul Educației spune că va informa în mod oficial în legătură cu deciziile ce urmează a fi luate.
Persoanele care nu respectă restricțiile instituite prin Ordonanțele Militare vor plăti de astăzi, amenzi mai mari.
Astfel, cele mai mici amenzi vor fi cuprinse între 1.000 și 10.000 de lei pentru că se schimbă și modul de calcul.
Concret se poate plăti jumătate din cuantumul amenzii pe care o aplică agentul constatator, deci NU jumătate din minim, așa cum este legea în prezent.
Pentru persoanele juridice amenda este cuprinsă între 10 000 și 70 000 lei.
Comisia Europeană propune un program de lucru redus și salarii asigurate de stat pentru a evita concedierile în timpul crizei sanitare.
Modelul este inspirat de o schemă de ajutor folosită în Germania în perioadele de recesiune, prin care statul plătește o parte din salariile angajaților, chiar dacă unele companii nu mai au comenzi în această perioadă.
Propunerea Comisiei vine pe fondul nemulțumirii statelor afectate cel mai mult de coronavirus, Italia și Spania, care acuză lipsa de solidaritate a Uniunii.
Sfântul Sinod din Grecia a anunțat că bisericile vor rămâne închise de Paști.
Biserica Ortodoxă i-a invitat pe credincioşi să se roage acasă şi a dat asigurări că va putea transmite Sfânta Liturghie folosind mijloacele oferite de noile tehnologii.
Sfântul Sinod a precizat că “Biserica Ortodoxă a Greciei a donat 150.000 de euro” pentru a sprijini sistemul de sănătate şi că membrii organului ecleziastic vor dona o parte din salariu în acelaşi scop.
STS dă asigurări că noul sistem de localizare a apelurilor de urgență nu transmite autorităților decât coordonatele celor care cer ajutor.
De ieri, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a pus în practică în toată ţara o nouă tehnologie pentru a detecta de unde vin apelurile la 112.
Purtătorul de cuvânt STS, Cătălin Chirca a declarat că totul se întâmplă automat, fără să fie nevoie să facem setări suplimentare.
Industria auto din România va produce echipamente medicale.
Anunțul a fost făcut de ministrul Economiei, care a precizat că vrea să ajute economia românească şi să contribuie la producţia de echipamente şi produse medicale, precum măşti, combinezoane şi biocide.
Acesta a adăugat faptul că reprezentanţii industriei auto din România vor lua parte la proiectul naţional pentru realizarea unui ventilator necesar pentru a ajuta respiraţia bolnavilor de coronavirus.
YOUTUBE
Local – Așteptați câteva momente până se încarcă (funcție de viteza conexiunii la internet).